Pytania i odpowiedzi
Jak układać parkiet warstwowy ?
Niektóre podłogi drewniane można układać na dwa sposoby. Przykładem jest parkiet warstwowy, który możesz zarówno przykleić do podłoża, jak i ułożyć jako podłogę pływającą. Coraz chętniej wybierany jest ten pierwszy sposób montażu podłogi. Tak ułożony parkiet jest bowiem bardziej wytrzymały, a poza tym nie stuka. Właśnie ten drugi argument najbardziej przekonuje do przyklejenia podłogi.
Czy każde drewno da się ułożyć w jodełkę, kwadraty czy drabinkę ?
Wybierając drewno na parkiet, dowiedz się, jaki wzór będzie można z niego ułożyć. Tylko gatunki o małym współczynniku skurczu, np. doussie, merbau, tek, iroko albo dąb, klon i czereśnia można układać w dowolny wzór. Drewno reagujące na zmiany wilgotności najlepiej układać w jodełkę, kwadraty czy drabinkę.
Parkiet a ogrzewanie podłogowe czy można układać ?
Gdy w domu jest ogrzewanie podłogowe, można ułożyć parkiet – pod warunkiem, że wybierzemy drewno o małym skurczu, takie jak np. dąb, merbau, iroko, doussie albo tek. Ponadto na ogrzewanej podłodze nie powinno się kłaść parkietu grubszego niż 1,5 cm.
Parkiet lakierowany czy olejowany ?
Lakiery pozwalają zachować naturalną barwę i rysunek słojów drewna (lakiery wodne) albo nadać mu ciepły, złoty odcień i podkreślić rysunek słojów (lakiery rozpuszczalnikowe). Poza tym lakier zabezpieczający drewno może sprawić, że będzie ono miało powierzchnię matową, półmatową, satynową, błyszczącą. Oleje podobnie jak lakiery rozpuszczalnikowe – sprawiają, że drewniana posadzka zyskuje ciepłą barwę. Jednak efekt uzyskany po ich zastosowaniu jest bardziej spektakularny.
Jakie lite drewno na podłogę ?
Wybierając lite drewno na podłogę, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim gatunek drewna – trzeba go dostosować do warunków panujących w pomieszczeniu, w którym będzie układane. Z kolei wybór gatunku wpływa na sposób ułożenia. Natomiast konsekwencją decyzji dotyczącej wielkości drewnianych elementów jest wybór rysunku słojów. I wreszcie rodzaj wybranego materiału wykończeniowego przesądza o tym, jaki klej i sposób zabezpieczenia drewna należy zastosować.
Parkiet lamelowy (lamparkiet) wygląda jak parkiet tradycyjny, ale jest tańszy. W czym szkopuł ?
W tym, że budowa parkietu lamelowego jest zupełnie inna niż parkietu tradycyjnego. Połączone na styk deszczułki lamparkietu łatwiej się odkształcają. Są również cieńsze . Skutek? Podłoga nie nadaje się do wielokrotnego cyklinowania. Jej cena jest jednak niższa od ceny parkietu tradycyjnego nawet o 60 proc.
Parkiet a ogrzewanie podłogowe czy można układać?
Gdy w domu jest ogrzewanie podłogowe, można ułożyć parkiet – pod warunkiem, że wybierzemy drewno o małym skurczu, takie jak np. dąb, merbau, iroko, doussie albo tek. Ponadto na ogrzewanej podłodze nie powinno się kłaść parkietu grubszego niż 1,5